Tradice výroby pálené střešní krytiny je stará tisíce let. Základním atributem, který je po staletí stejný, je trvanlivost. Svoji dlouhověkost a trvanlivost získávají pálené tašky díky použitým surovinám a výrobnímu postupu. Tašky se vyrábějí výlučně z hlíny odpovídající kvality. Ta je před samotným ražením do tvaru samotné tašky několikrát čištěna a zjemňována. Surový výrobek se nejprve vysušuje, až je hlína zcela zbavena vlhkosti. Poté je vypalován v peci při teplotě zhruba 1100° Celsia, při tomto procesu získává taška svoji pevnost i mrazuvzdornost.
Pálené tašky se vyznačují maximální odolností vůči UV záření, kyselým dešťům, sněhu i krupobití. Svoji barevnost získává taška před procesem sušení a pálení. Během pálení dojde ke krystalizaci a spojení s povrchem pálené tašky. Díky tomu je barva tašek neměnná, naprosto trvalá a dlouhodobě odolává působení přírodních vlivů.
Pálené tašky nabízejí nejen dlouhou životnost, ale zároveň znamenají ekologický přínos pro životní prostředí. Materiály použité při výrobě jsou většinou čistě přírodní, včetně přípravků pro specifické zabarvení tašek.
Pálené tašky se vyrábí v mnoha tvarových variantách se třemi druhy povrchové úpravy:
1. režná povrchová úprava - jde o základní provedení, kdy je povrch tvořen stejným materiálem jako celá hmota tašky
2. engoba - na vysušenou tašku je před vypálením nastříkána směs jílů - díky jejich struktuře (jemnější částice než cihlářská hlína) je získá povrch jednak specifické barvy, ale hlavně dosáhne daleko nižší pórovitosti. Taška tak méně nasáká a lépe odolává usazování mechů a nečistot.
3. glazura - nejkvalitnější ale také najnákladnější provedení pálených střešních tašek. Na vysušenou tašku je nastříkán keramický jíl a ten při vypálením vytvoří slinutý a blýskavý povrch. Pórovitost je téměř nulová, voda i nečistoty nemají šanci se na tomto povrchu udržet a jsou hned odváděny pryč. Tato povrchová úprava má největší trvanlivost - na některých historických stavbách najdete podobné tašky o stáří několika set let.